האם הערכה עצמית (Self esteem) גבוהה היא תנאי להצלחה בחיים?

אחת מהבעיות הפופולאריות אשר מביאות אנשים לטיפול היא תחושה של הערכה עצמית נמוכה. הכוונה במושג הפסיכולוגי "הערכה עצמית" היא לעד כמה האדם מרגיש טוב לגבי עצמו ועד כמה הוא מחשיב את ערכו כגבוה (ניתן לקרוא עוד על המושג בוויקיפדיה).
חלק מהפונים לטיפול מזהים בהערכה עצמית נמוכה את אחד המכשולים המרכזיים בחייהם וחשים כי במידה והערכתם העצמית היתה גבוהה יותר, הישגיהם היו רבים וטובים יותר. ואכן הערכה עצמית נמוכה היא חוויה לא נעימה ומעוררת קושי, אך האם הערכה עצמית היא באמת דבר כל כך חיוני להצלחה כפי שנוטים לחשוב?

חוקרת בשם ג'ין טוונג'י (Jean Twenge) חושבת שלא. לטענתה, הערכה עצמית במקרים רבים היא ניטראלית - היא לא מזיקה במיוחד אך גם לא מועילה במיוחד. אומנם קיים קשר חיובי בין הערכה עצמית ובין הישגים במקום העבודה ובלימודים, אך אין הדבר אומר שהערכה עצמית רבה היא הסיבה להישגים אלה. לא פעם ההצלחה יכולה להיות מוסברת בצורה משמעותית גם על ידי גורמים אחרים, לדוגמה הרקע שממנו אתה בה וההזדמנויות אשר נפתחו בפניך.


אם כך, טוונג'י הופכת את כיוונו של אופן החשיבה המקובל שרואה בהערכה עצמית גבוהה את הגורם המרכזי אשר מביא להצלחה וטוענת כי יתכן והצלחה נגרמת מגורמים שונים ומגוונים וכשהיא קורית זו היא אשר מובילה לפיתוחה של הערכה עצמית גבוהה. כך שלמעשה הערכה עצמית גבוהה היא תולדה של הצלחה ולא להיפך (הצלחה היא תולדה של הערכה עצמית גבוהה).

 
ומה מוביל להצלחה? תכונות כגון משמעת עצמית - המוכנות להשקיע מאמץ לאורך זמן, ואמונה ביכולת עצמית - התעוזה לפעול והאמונה שהדברים הם ברי השגה. הדגש והמוקד כאן הוא על האמונה ביכולת ועל השקעת המאמץ ולא על פשוט להרגיש טוב בנוגע לעצמך.

 
מבחינה טיפולית הדבר מכוון לכך שלא פעם המטרה בטיפול אינה פשוט "להרגיש טוב בנוגע לעצמך" אלא פיתוח וטיפוח מה שנקרא "חוללות עצמית" (Self-efficacy) שזו האמונה ביכולת להשיג את המטרות שאליהן אתה מכוון וכן את היכולת להשקיע מאמץ במשימות אשר ניצבות בפנינו. ככל שנטפח יותר מרכיבים אלה סביר להניח שנצליח להגיע להישגים רבים יותר וכך ההערכה העצמית - היכולת להרגיש טוב בנוגע לעצמנו, תתפתח ותגדל באופן אמיתי. 
אם תרצו לקרוא עוד על מחקריה של ד"ר טוונג'י ניתן לעשות זאת כאן.

 

 

תגובות

שם*
אימייל* (לא יופיע באתר)
דף הבית
תוכן התגובה