אמונות מגבילות ביחסים בין אישיים

אחת מהדרכים לטיפול בבעיות ביחסים בין אישיים במסגרת טיפול פסיכולוגי היא בעזרת הגישה הקוגניטיבית התנהגותית (CBT). בגישה זו מחפשים במהלך הטיפול אחר האמונות המגבילות אשר בהן מחזיק הפונה לטיפול - ראשית מזהים אותן ולאחר מכן בוחנים אותן ומאתגרים אותן על מנת להביא לבחינה מחודשת שלהן ואף לשינוי שלהן.


  לרוב ניתן לחלק את האמונות המגבילות אודות יחסים הבין אישיים למספר תחומים:
  אמונות מגבילות אודות אמון. אמונות אלה קשורות בקושי במתן אמון בזולת תוך חשש מבגידה או מפגיעה לדוגמה "אם איחשף בפני מישהו הוא ינצל את זה לרעתי". אמונות אלה יכולות גם לבוא לביטוי בגישה קיצונית ונוקשה לנושא מתן האמון בזולת לדוגמה "או שניתן לבטוח באנשים באופן מלא או שלא ניתן לבטוח בהם בכלל".


  אמונות מגבילות אודות אינטימיות, אשר קשורות בדרך כלל לקושי בחשיפה עצמית בפני הזולת. בבסיסן יש לרוב הערכה עצמית נמוכה הבאה לביטוי בתפיסות כגון "אם אנשים ידעו מי אני באמת הם ידחו אותי". לכך מתלוות לרוב אמונות פרפקציוניסטיות כגון שעל מנת ליהנות מיחסים בין אישיים מספקים צריך להיות חסר פגמים וחסר חולשות.


  אמונות מגבילות אודות תקיפות ואסרטיביות. אמונות אלה קשורות לרוב בחשש מעמידה על שלך תוך מתן לגיטימיות לצרכים האישיים ובחשש משמירה על גבולות אישיים. אמונות אלו יכולות להיות גם קשורות בחשש מדחייה לדוגמה: "אם אומר מה אני רוצה ואתעקש על כך אנשים לא יאהבו אותי". החשש מהתנהגות אסרטיבית מובילה לרוב לתנועת מטוטלת לא אפקטיביות בין פאסיביות לבין אגרסיביות, סגנונות התנהלות בין אישיים אשר אינם אפקטיביים ושמלווים באמונות כגון "אם לא אשיג בדיוק מה שאני רוצה אין טעם לנסות".

 
  לחלק מהפונים סגנון בין אישי שאותו עיצבו לאורך שנים ושלמעשה מגביל אותם יותר מאשר מועיל. לא פעם הדבר קשור באמונות מגבילות לגבי עצמם או לגבי העולם כגון "אני אדם משעמם ועל מנת שיאהבו אותי אני צריך כל הזמן לבדר אנשים" או "בעולם שלנו אדם לאדם זאב ולכן כל הזמן צריך להיות דרוך ולשמור על עצמי מפני התקפה מצד אנשים אחרים".


לבסוף, חלק מהפונים בעקבות בעיות בין אישיות נושאים עמם אמונות מגבילות אודות היחס לסמכות (לדוגמה: בוסים בעבודה, מורים או מרצים). דוגמאות לאמונות כאלו עשויות להיות "אם אנשים אחרים אומרים לי מה לעשות זה אומר עלי שאני חלש ומושפל" או "אם אתן למישהו לנהל אותי זה אומר שבסופו של דבר הוא ישלוט בי".

קרא עוד על גישת ה-CBT כאן

 
 

תגובות

שם*
אימייל* (לא יופיע באתר)
דף הבית
תוכן התגובה