שתי דוגמאות לקונפליקטים אישיים מרכזיים בטיפול

  במסגרת גישת הטיפול הפסיכודינאמית נעשה ניסיון לזיהוי הקונפליקטים הלא מודעים של הפונה לטיפול. האמונה בגישה זו היא שחשיפה של הקונפליקט, הבנתו וברור הדרך בה התפתח והתעצב תוכל להביא למידה רבה יותר של חופש וגמישות בחיים.

 
  אחד מהקונפליקטים המרכזיים אשר עולים בטיפול הוא בתחום האינטימיות, לדוגמה משיכה שוב ושוב לבני זוג אשר אינם מתאימים לנו או שאינם זמינים מסיבה כזו או אחרת, או התלבטויות ממושכות בין מספר פרטנרי פוטנציאלים מבלי יכולת לבחור באחד כך שלבסוף לא נוצר קשר משמעותי עם אף אחד.

 
  משיכה מסוג זה עשויה לייצג קונפליקט לא מודע בין רצון בקרבה ואינטימיות ובין הפחד מקרבת יתר ומתלות. עבור חלקנו תלות בזולת וחשיפה רגשית נתפסות כביטוי לחולשה ולכן מתעורר קושי באינטימיות אשר מערבת בדיוק אלמנטים אלה. טיפול במקרה זה עשוי לסייע לגלות מחדש את הכמיהה לקרבה לחום ולאינטימיות.


  קונפליקט נוסף אשר עמו מתמודדים מטופלים רבים קשור בנושא הכעס. הקושי לבטא באופן ישיר כעס קשור לא פעם בתחושות של עצב, דכדוך ואף דיכאון. החשש מהבעה של כעס עשויה להיות קשורה בחשש מפגיעה מצד הזולת כלפיו מופנה הכעס, בחשש שנפגע באחד מאלה שיקרים לנו, או שבעקבות הבעת הכעס נחווה דחיה או נטישה. יתכן גם שאיננו מעוניינים לתפוס עצמנו ככאלה שמביעים כעס, או יתכן והבעת הכעס גורמת לנו לאשמה או לבושה.

 

תת כותרת

  יש כאלה אשר מתקשים להביע את הכעס בצורה גלויה ולכן מבטאים אותו בצורה עקיפה אשר מכונה התנהגות פאסיבית אגרסיבית. התנהגות זו אינה הבעת כעס ישירה אולם היא נחוות כהבעת כעס על ידי הזולת. איחור עשוי להיות הבעה של כעס באופן פאסיבי וכך גם ביצוע של טעויות באופן קבוע מבלי שיש לכך סיבה "הגיונית".

 
  זיהוי הקונפליקט, בחינתו, והבנתו הוא תהליך עמוק, הדרגתי ואיטי לעיתים, אולם זהו תהליך אשר מביא לתחושה של רווחה נפשית רבה יותר ושחרור מתקיעות, כך שמטופלים רבים מוצאים אותו כבעל תרומה גדולה מאוד לחייהם.

קרא עוד על הגישה הפסיכודינאמית לטיפול כאן

תגובות

שם*
אימייל* (לא יופיע באתר)
דף הבית
תוכן התגובה