כמה מחשבות על שליטה

במה אנו יכולים לשלוט ובמה איננו יכולים לשלוט?

כולנו מכירים אנשים אשר מתארים עצמם כפריקים של שליטה. מבחינתם הם צריכים לפקח על הכל, חוששים מתחושות לא מוכרות, ממצבים שאינם מוכנים אליהם או כלל ממציאות אשר אינה נענית לדימוי שיש להם בנוגע לכיצד הדברים צריכים להיות ולהתנהל.

עם זאת, ישנם שני סוגים של שליטה וחשוב להבחין ביניהם. אחת היא אפשרית, מלאת עוצמה, ובעלת פוטנציאל להשגת הישגים משמעותיים וחשובים. השניה היא לרוב עקרה ובמקום הישגים משמעותיים היא לרוב מובילה לדלדול כוחות, ייאוש וחוויה של חולשה.

מה ההבדל בין שני סוגי השליטה? אם לתת תשובה על רגל אחת אז הראשונה היא שליטה בגורמים חיצוניים והשניה היא שליטה בגורמים פנימיים.

אפרט מעט אודות שני סוגים אלה:

השליטה בגורמים חיצוניים היא העיקרון שעומד כמעט מאחורי כל דבר יציר אדם אשר מקיף אותך כעת בקוראכם שורות אלה. המחשב, החדר שבו אתה יושב, הכיסא, הרחוב שבו אתה גר, צבע הקיר, ועוד ועוד. כל אלו הם ביטויים לשליטת האדם בסביבתו ולכושר היצרנות המדהים של התרבות שלנו. אומנם שליטתנו ביחס לאיתני הטבע עדיין קטנה יחסית, אולם היא גוברת והולכת ודברים אשר נמצאו בעבר מחוץ לשליטתו של האדם כגון ההתמודדות עם חיידקים ומחלות הפכו להיות גורמים נשלטים ותעיד על כך תוחלת החיים הגדלה של האדם.

לצד ניסיונות השליטה החברתיים והפרטיים בגורמים חיצוניים קיימים גם ניסיונות שליטה אחרים ואלו ניסיונות השליטה במציאות הפנימית שלנו – במחשבות וברגשות אשר מאכלסים את החיים הנפשיים שלנו. בניגוד משמעותי לשליטה בגורמים החיצוניים הניסיונות לשליטה בגורמים פנימיים הם עקרים לרוב. לא פעם אנו מנסים לשנות את הדרך בה אנו מרגישים או חושבים ולעיתים אף מצליחים בכך לפרק זמן כזה או אחר, אולם במוקדם או במאוחר אנו חוזרים ומרגישים רגשות שליליים או חוזרים וחושבים את אותן מחשבות מטרידות.

בואו נעשה ניסוי קטן – נסה בדקה הקרובה שלא לחשוב על דב לבן. אל תוותר לעצמך והתעקש שלא לחשוב על דב לבן. או-קי. בוא נבחן אם הצלחת במשימה. אני משער שלא.

בוא נעשה ניסוי נוסף – דמיין שמישהו מכוון אקדח לראשך ודורש ממך לא לפחד מפני שאם הוא יזהה אפילו סימן קטן לפחד אצלך הוא יירה בך. האם תצליח למחוק כל סימן לתחושת פחד? שוב אני משער שלא.

שתי דוגמאות קטנות אלה הראו לנו שלמעשה שליטתנו על המציאות הפנימית שלנו הרבה יותר קטנה מכפי שהיינו רוצים, אך למרות זאת אנו מצפים לאותה שליטה בדומה לשליטה שאנו משיגים בעולם החיצוני. זאת ועוד, משעה שאנו לא מצליחים להשיגה אנו מתחילים להתבונן על עצמנו כעל כישלון, כחסרי יכולת ונוטים להאשים עצמנו ולבקר את עצמנו בחריפות. כמובן שעמדה זו שאנו נוקטים כלפי עצמנו אינה מעצימה אותנו אלא בדיוק להיפך, וכך נפתח לו מעגל מרושע אשר רק מגביר עוד ועוד את הסבל הנפשי.

ומה המוצא מכך?

המוצא היא הבנה של התחומים בהם אנו יכולים להפעיל שליטה ושל התחומים בהם שליטה היא מעבר ליכולותינו. באותם תחומים בהם שליטה היא מעבר ליכולותינו אנו צריכים ללמוד לאמץ את יכולת הקבלה. עוד על קבלה במאמרים הבאים.

תגובות

שם*
אימייל* (לא יופיע באתר)
דף הבית
תוכן התגובה