כיצד לשנות אמונות שליליות בסיסיות בנוגע לעצמך? (חלק ראשון)

 

לרבים מאתנו אמונות שליליות לגבי עצמנו. במאמר זה (ובזה שיבוא אחריו) נלמד מעט על המאפיינים של אמונות בסיסיות שליליות ועל מספר צעדים יישומיים להתמודדות עם אמונות אלה. חלקו הראשון של המאמר יעסוק במאפיינים של האמונות הבסיסיות השליליות והחלק השני שיפורסם בקרוב יעסוק בצעדים להתמודדות עם אמונות אלה.

אמונות בסיסיות שליליות הן אמונות שיש לנו בנוגע לעצמנו, ליכולותינו, לאופיינו ולדרך שבה אנו מתנהגים. הן נקראות "בסיסיות" מפני שהן עוסקות בשאלה הבסיסית ביותר "מי אני?"

מאפייני האמונות שליליות:

לרוב אמונות אלה שייכות לאחת מהקטגוריות הבאות:

אמונות בסיס שסובבות סביב תחושה של חוסר יכולת או חוסר ישע. לדוגמה:

"אני חסר יכולת"; "אני חלש"; "אני כישלון"; "אני דפוק או פגום"

אמונות בסיס שסובבות סביב תחושה של חוסר אהבה, לדוגמה:

"אי אפשר לאהוב אותי"; "אני אף פעם לא אצליח להשתלב או להיות מקובל"

אמונות בסיס שסובבות סביב תחושה של חוסר ערך, לדוגמה:

"אני לא שווה"; "אני אפס"; "אני בן אדם רע"

בנוסף לכך, ניתן לחלק את האמונות השליליות שלנו אודות עצמנו לשני סוגים מרכזיים: הראשון הוא סוג יציב ומתמשך, זאת אומרת אמונה שבה תמיד האמנו ומעולם לא חשבנו על עצמנו אחרת, גם לא כאשר אנו במצב רוח טוב. לדוגמה תמיד האמנתי שאני לא שווה.

הסוג השני הוא סוג פחות יציב, והוא נוטה להופיע בעיקר כאשר אנחנו במצב רוח רע, לדוגמה כאשר אנו עצובים או מפוחדים. כאשר אנחנו במצב רוח רע אנו נוטים להאמין לאמונות השליליות שלנו הרבה יותר. במידה והאמונה השלילית שלכם קשורה במצב הרוח שלכם הדבר הוא טוב מפני שהוא מאפשר לראות כי האמונה אינה מוחלטת אלא תלויה במצב הרוח.

הדבר המעניין באמונות שליליות ובמחשבות בכלל הוא שככל שאנו מנסים לא לחשוב עליהם או להלחם בהם הם רק חוזרות ומופיעות בצורה עוצמתית יותר. לכן עדיף לנסות ולפתח אמונות חיוביות יותר ולא להתמקד במלחמה באמונות השליליות! 

 

תגובות

שם*
אימייל* (לא יופיע באתר)
דף הבית
תוכן התגובה