השימוש בערכים בטיפול

העיסוק בערכים במסגרת טיפול אינו מכוון להנחלה של כללי מוסר או ערכים "נכונים" למטופל. בשונה מהתפיסה המוסרית של ערכים רואה מודל ה-ACT, המודל הטיפולי המרכזי בו אני משתמש,  את הערכים כרעיונות שנבחרים בצורה חופשית על ידי המטופל, שמקושרים לדפוסי פעולה אשר מעניקים משמעות לחייו ושביכולתם לכוון ולארגן את ההתנהגות לאורך זמן. במילים פשוטות יותר, ערכים, על פי ACT, הם הרעיונות אשר מעוררים בנו אכפתיות, אשר מעניקים לחיינו משמעות ושלאורם היינו רוצים לפעול ולחיות.

דוגמאות לערכים הן להתנהג בצורה אוהבת כלפי ילדיך, לפעול בצורה מקצועית במקום העבודה או לתקשר באופן פתוח עם בן הזוג. כפי שמשתמע מדוגמאות אלה ערכים לעולם לא ניתנים להשגה מלאה ועובדה זו מכוונת להבחנה אשר נערכת במסגרת ACT  בין ערכים ובין מטרות. ערכים דומים למצפן, אשר מצביע על כיוון לנוע לעברו. כך לדוגמה ניתן לנוע מערבה, אולם לעולם לא ניתן להגיע אל המערב. מטרות לעומת זאת, הן יעדים ברי השגה כדוגמת הגעה אל מיקום מסוים. אם כך, במהלך התנועה בהתאם למצפן הערכים ניתן לפגוש מטרות שונות בדומה לערים שונות שאליהן ניתן להגיע תוך כדי התנועה מערבה. בנוסף לכך, מכיוון שערכים הם פעולה בכיוון מסוים, הרי שהם ניתנים להשגה כבר מרגע זה - בכל רגע ורגע ניתן לפנות אל המערב. מטרות לעומת זאת, ניתנות להשגה רק בעתיד ולכן דורשות המתנה עד להגעה אליהן. 

לקריאה נוספת על הנגיעה בערכים במסגרת טיפול אתם מוזמנים לקרוא את המאמר שפורסם בגיליון הסתדרות הפיסכולוגים, פסיכואקטואליה. כתב העת ניתן להורדה כאן והמאמר מופיע בעמוד 36 בגיליון זה.

תגובות

תגובה חדשה
זהר ברגיל31/12/2015 14:24
רן שלום! שמי זהר, אני עו"ס שעובדת עם חולים סופניים. נהניתי מאוד מהמאמר על התערבויות טיפוליות מכוונות ערכים. האם תוכל להפנות אותי איפה אפשר למצוא את השאלונים והכלים לסייע בהבניה של ערכי המטופל? תודה!